E-Dergi Yazılımı

 
E-Dergi nedir?

İnternetin kullanım alanlarının yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren, son yıllarda Türkiye’de de hızla gelişen e- dergi, dijital ortamda yayınlanan dergilere verilen genel ad olarak tanımlanabilir. Doğrudan pdf formatında yayınlanabileceği gibi flash formatında da yayınlanabilir.

Günümüzde e- dergi, basılı yayınların internet ortamında 7/24 okunabilmesine imkân sağladığı gibi tek yayın şekli olarak da tercih edilebilmektedir.

Bunların uygulamalarının üstünlükleri;

1- e-dergi maliyet yönünden basılı dergilere göre oldukça avantajlıdır. Hemen hemen her aşamada dergi projesinin baskı ve dağıtım maliyeti azalmaktadır. Örneğin bir dergide yer alacak fotoğrafların belli bir çözünürlüğe sahip olması gerekmektedir ki bu da baskı kalitesi ve masraf demektir oysa e-dergi için bu ölçütün daha düşük olması yeterlidir.

Bir dergide yer alacak olan tanıtımlarda, baskı maliyeti çok etkilidir. Dergi ne kadar masraflı ise o dergide yer alan çalışmalara ödenecek maliyetlerde o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla e- dergi reklamları maliyetleri de düşecektir. Bu da reklam alırken rekabet şansını artıran bir avantajdır.

2- Basılı yayınlarda tasarım metin ve görsellerinin yayınlanma şekilleri sayfa yapı ve ebatlarıyla sınırlıdır. Buna karşın elektronik ortamda yayınlanacak olan çalışmalarda ses, görüntü ve animasyon dosyaları eklenerek çok daha fazla hareket özgürlüğü sağlanabilir. Böylece e-dergi reklamcılığında süre kısıtlaması olmadan çok sayıda okura ulaşılarak etkinliği artırılır.

3- E- dergi içeriğinin ihtiyaç olan her yerden ve her zaman ulaşılabilirliliği vardır. Geriye dönük olarak istenilen sayılara ulaşım imkânı sağlar. Ayrıca basılı yayın dağıtımı yapılamayan yurtiçinden ve yurtdışından da ulaşıma imkân verir.

4- Dergi içeriğinin arama motorları tarafından incelenebilmesiyle, içerikteki bilgilere arama motorları aracılığıyla da çok sayıda okurun ulaşma imkânı vardır.

5- Basılı yayın alanında çok uzun zaman alan basım öncesi ve basım aşamaları, dijital ortamda çok kısa sürelerde yapılabilir. Aynı zamanda dijital ortamda oluşabilecek bir hatanın her aşamada telafisi mümkündür.

6- Basılı yayında kullanılan abonelik sistemi istenirse online abonelik sistemi olarak devam ettirilebilir.

 

Network Yazılım - Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2013